Officers and Leaders

Church Officers and Ministry Leaders

Chairman, Deacons Ministry - Deacon Charles Brown
Vice Chairman Deacons Ministry - Deacon Shelford Gilliam, Sr.

President, Deaconesses Ministry - Deaconess Kathy Wilson
Vice President Deaconess Ministry - Deaconess LaCountress Tabor

Chairman, Trustees Ministry - Trustee Mary R. Anderson
1st Chairman, Trustee Ministry - Trustee Emmaline Harris
2nd Chairman, Trustee Ministry - Trustee Dallas Woodruff

President, Missionaries Ministry - Deaconess Jennifer Washington
Vice President, Missionaries Ministry - Deaconess Giselle Sidbury

Church Treasurer - Deacon Shelford Gilliam, Sr.
Assistant Church Treasurer - Sister Bernadette Mays
Church Clerk - Deaconess Gwendolyn Coleman
Junior Church Clerk - Brother Kaleb Ward
Assistant Junior Church Clerk - Sister Layla Watson
Financial Secretary - Sister Pamela Branch
Assistant Financial Secretary - Sister Jeanetta Johnson

Superintendent of Sunday School - Deaconess Olivia Jackson
1st Assistant Superintendent of Sunday School - Deacon Arthur Wilson
2nd Assistant Superintendent of Sunday School - Sister Carlene Ward
3rd Assistant Superintendent of Sunday School - Jr. Deacon DeLonte Corley
4th Assistant Superintendent of Sunday School - Trustee Alvin Catlett, Jr.

Chairman, Pastor’s Aid - Sister Ethel Alexander
Vice Chairman, Pastor's Aid - Deaconess Linda Hunter
Vice Chairman, Pastor's Aid - Sister Mary Norville

Chairman, New Members Orientation - Deaconess Gwendolyn Butts
Vice Chairman, New Members Orientation - Deaconess Jennifer Washington
Vice Chairman, New Members Orientation - Deaconess Deborah Williams
Vice Chairman, New Members Orientation - Deaconess Gwendolyn Coleman

Chairman, Budget Committee - Sister Belinda G. Porch
Vice Chairman, Budget Committee - Trustee Mary R. Anderson

Chairman, Nominating Committee - Sister Mary Chatman
Vice Chairman, Nominating Committee - Deacon Shelford Gilliam, Sr.
Vice Chairman, Nominating Committee - Trustee Mary R. Anderson

Chairman, Church Watch Ministry - Deacon James Whitt
Vice Chairman, Church Watch Ministry - Brother Frank Smith, Sr.
Vice Chairman, Church Watch Ministry - Sister Alma Hughes

Chairman, Outreach Ministry - Sister Pamela Owens
Vice Chairman, Outreach Ministry - Trustee Alvin Catlett, Jr.

Music and Arts Ministry Co-Coordinator - Sister Lillian Simmons
Music and Arts Ministry Co-Coordinator - Deaconess Michelle Cromwell
Music and Arts Ministry Advisor - Sister Margaret Smelley

Chairman, Building Fund - Deaconess Michelle Cromwell
Vice Chairman, Building Fund - Deaconess Gisele Sidbury
Vice Chairman, Building Fund - Sister Shirley Chambers

Other Ministry Leaders (please note that not all leaders for each ministry are listed, but a primary contact or two for each is listed)

Nurses Ministry Sister - Sister Kathy Robinson/Deaconess LaCountress Tabor
Senior Choir Ministry - Sister Surena Coleman/Deaconess Kathy Wilson
Gospel Chorus Ministry - Sister Mary Chatman/Sister Pamela Branch
MMW Chorus Ministry - Sister Lillian Simmons/Deacon James Whitt
Youth for Christ Ministry - Sister Layla Watson
Supervisors, Youth for Christ Ministry - Deaconess Olivia Jackson
Male Chorus Ministry - Deacon Robert Hunter/Deacon James Whitt
Senior Ushers Ministry - Deacon Raymond Mitchell/Sister Charron Shaw
MMW Ushers Ministry - Sister Belinda Porch/Trustee Emmaline Harris
Volunteer Ushers Ministry - Sister Patricia Dorsey/Sister Kathy Robinson
Junior Ushers Ministry - Brother Kaleb Ward/Brother Antonio McKennelly
Supervisors, Junior Ushers Ministry - Trustee Emmaline Harris
Coordinator, Ushers and Nurses Ministry - Deaconess Kimberly Mitchell
Men's Ministry - Brother Harvey Corley 
Young Men's Ministry - Deacon Shelford Gilliam, Sr.
Women's Ministry Deaconess - Deaconess Olivia Jackson
Young Ladies Ministry - First Lady Evelyn Blue
Marriage Ministry - Deacon Robert M. Washington/Trustee Alfred Tabor
Singles Ministry - Deaconess Olivia Jackson
Mimers for Christ Ministry - Sister Shari Carney/Deaconess Isabella Whitt
Sunshine Ministry - Deaconess LaCountress Tabor/Deaconess Shymee Davis
Youth and Young Adult Activity Committee - Sister Mary Chatman 
Kitchen and Culinary Ministry- Sister Patricia Dorsey
Scholarship Committee - Sister Karen Jackson/Deacon Arthur Wilson

 
  August 2022  
SMTWTFS
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
     
Upcoming Events
AUG

09

TUE
AUG

10

WED
AUG

11

THU
Prayer Line
8:00 PM
Dial: 301-715-8592
Passcode: 788 929 707 ##
AUG

14

SUN
AUG

16

TUE
AUG

17

WED
AUG

18

THU
Prayer Line
8:00 PM
Dial: 301-715-8592
Passcode: 788 929 707 ##
AUG

21

SUN
AUG

23

TUE
Bible Search